| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | TORO |
| Capacity | 800 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ560 (5 x 12 mm) |
| Power | 11.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi TORO β geared traction machine for 800 kg at 1.60 m/s. 11.0 kW motor, Γ560 mm sheave. Made in Italy.