| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | LEO |
| Capacity | 1250 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ450 (5 x 10 mm) |
| Power | 11.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi LEO β geared traction machine for 1250 kg at 1.00 m/s. 11.0 kW motor, Γ450 mm sheave. Made in Italy.