| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | TORO |
| Capacity | 3000 kg |
| Speed | 0.40 m/s |
| Pulley Size | Ø560 (6 x 13 mm) |
| Power | 13.2 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi TORO — geared traction machine for 3000 kg at 0.40 m/s. 13.2 kW motor, Ø560 mm sheave. Made in Italy.