| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MF94 |
| Capacity | 7000 kg |
| Speed | 0.40 m/s |
| Pulley Size | Γ560 (7 x 13 mm) |
| Power | 26.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MF94 β geared traction machine for 7000 kg at 0.40 m/s. 26.5 kW motor, Γ560 mm sheave. Made in Italy.