| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MB95 |
| Capacity | 2500 kg |
| Speed | 2.50 m/s |
| Pulley Size | Γ520 (9 x 13 mm) |
| Power | 45.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MB95 β geared traction machine for 2500 kg at 2.50 m/s. 45.0 kW motor, Γ520 mm sheave. Made in Italy.