| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | TORO |
| Capacity | 1600 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ650 (5 x 10 mm) |
| Power | 13.2 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi TORO β geared traction machine for 1600 kg at 1.00 m/s. 13.2 kW motor, Γ650 mm sheave. Made in Italy.