| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | S58 |
| Capacity | 1000 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ520 (5 x 12 mm) |
| Power | 11.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi S58 β geared traction machine for 1000 kg at 1.00 m/s. 11.0 kW motor, Γ520 mm sheave. Made in Spain.