| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MF94 |
| Capacity | 8000 kg |
| Speed | 0.40 m/s |
| Pulley Size | Ø520 (8 x 13 mm) |
| Power | 27.9 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MF94 — geared traction machine for 8000 kg at 0.40 m/s. 27.9 kW motor, Ø520 mm sheave. Made in Italy.