| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | S38 |
| Capacity | 480 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ560 (4 x 10 mm) |
| Power | 5.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi S38 β geared traction machine for 480 kg at 1.00 m/s. 5.5 kW motor, Γ560 mm sheave. Made in Spain.