| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | S48 |
| Capacity | 800 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ450 (6 x 10 mm) |
| Power | 11.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi S48 β geared traction machine for 800 kg at 1.60 m/s. 11.0 kW motor, Γ450 mm sheave. Made in Spain.