| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MF94 |
| Capacity | 6000 kg |
| Speed | 0.25 m/s |
| Pulley Size | Γ700 (7 x 13 mm) |
| Power | 16.2 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MF94 β geared traction machine for 6000 kg at 0.25 m/s. 16.2 kW motor, Γ700 mm sheave. Made in Italy.