| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | PARS 7.5 DS2 |
| Capacity | 630 kg |
| Speed | 0.8 m/s |
| Pulley Size | Γ550 (5x10 mm) |
| Power | 7.5 / 1.8 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Geared Traction Machines |
Nagel PARS 7.5 DS2 geared traction machine β 630 kg, 0.8 m/s, sheave Γ550, 7.5 / 1.8 kW. Double Speed drive. EN 81-20:2014.