| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MF94 |
| Capacity | 2000 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ520 (7 x 13 mm) |
| Power | 20.6 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MF94 β geared traction machine for 2000 kg at 1.00 m/s. 20.6 kW motor, Γ520 mm sheave. Made in Italy.