| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T1 |
| Capacity | 800 kg |
| Speed | 3.00 m/s |
| Pulley Size | Γ480 (4 x 10 mm) |
| Power | 15.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T1 β gearless traction machine for 800 kg at 3.00 m/s. 15.0 kW motor, Γ480 mm sheave. Made in Italy.