| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G200-T1 |
| Capacity | 480 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (5 x 6.5 mm) |
| Power | 2.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G200-T1 β gearless traction machine for 480 kg at 0.63 m/s. 2.0 kW motor, Γ240 mm sheave. Made in Italy.