| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G500-T1 |
| Capacity | 2000 kg |
| Speed | 3.00 m/s |
| Pulley Size | Γ520 (6 x 10 mm) |
| Power | 36.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G500-T1 β gearless traction machine for 2000 kg at 3.00 m/s. 36.0 kW motor, Γ520 mm sheave. Made in Italy.