| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | ÖZGEN.4 |
| Capacity | 800 kg |
| Speed | 1 m/s |
| Pulley Size | Ø560 (5x10 mm) |
| Power | 9.2 / 2.3 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Geared Traction Machines |
Nagel ÖZGEN.4 geared traction machine — 800 kg, 1 m/s, sheave Ø560, 9.2 / 2.3 kW. Double Speed drive. EN 81-20:2014.