| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | ÖZGEN.2 |
| Capacity | 400 kg |
| Speed | 1 m/s |
| Pulley Size | Ø450 (4x10 mm) |
| Power | 6.25 / 1.5 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Geared Traction Machines |
Nagel ÖZGEN.2 geared traction machine — 400 kg, 1 m/s, sheave Ø450, 6.25 / 1.5 kW. Double Speed drive. EN 81-20:2014.