| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MB108 |
| Capacity | 12500 kg |
| Speed | 0.30 m/s |
| Pulley Size | Γ750 (9 x 13 mm) |
| Power | 37.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MB108 β geared traction machine for 12500 kg at 0.30 m/s. 37.0 kW motor, Γ750 mm sheave. Made in Italy.