| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | NAGEL.160-3 |
| Capacity | 800 kg |
| Speed | 1 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (5x8 mm) |
| Power | 9.2 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Gearless Traction Machines |
Nagel NAGEL.160-3 gearless traction machine β 800 kg, 1 m/s, sheave Γ320, 9.2 kW. EN 81-20:2014.