| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T1 |
| Capacity | 320 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (4 x 8 mm) |
| Power | 1.4 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T1 β gearless traction machine for 320 kg at 0.63 m/s. 1.4 kW motor, Γ320 mm sheave. Made in Italy.