| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | TORO |
| Capacity | 1250 kg |
| Speed | 1.20 m/s |
| Pulley Size | Γ480 (5 x 10 mm) |
| Power | 13.2 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi TORO β geared traction machine for 1250 kg at 1.20 m/s. 13.2 kW motor, Γ480 mm sheave. Made in Italy.