| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MODY |
| Capacity | 630 kg |
| Speed | 0.50 m/s |
| Pulley Size | Γ480 (4 x 10 mm) |
| Power | 3.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MODY β geared traction machine for 630 kg at 0.50 m/s. 3.5 kW motor, Γ480 mm sheave. Made in Italy.