| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MF84 |
| Capacity | 1600 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ520 (7 x 12 mm) |
| Power | 14.7 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MF84 β geared traction machine for 1600 kg at 1.00 m/s. 14.7 kW motor, Γ520 mm sheave. Made in Italy.