| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MODY |
| Capacity | 400 kg |
| Speed | 2.00 m/s |
| Pulley Size | Γ600 (4 x 10 mm) |
| Power | 5.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MODY β geared traction machine for 400 kg at 2.00 m/s. 5.5 kW motor, Γ600 mm sheave. Made in Italy.