| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MF84 |
| Capacity | 2000 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ650 (5 x 12 mm) |
| Power | 17.6 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MF84 β geared traction machine for 2000 kg at 1.00 m/s. 17.6 kW motor, Γ650 mm sheave. Made in Italy.