| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MB95 |
| Capacity | 10000 kg |
| Speed | 0.40 m/s |
| Pulley Size | Γ560 (9 x 13 mm) |
| Power | 44.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MB95 β geared traction machine for 10000 kg at 0.40 m/s. 44.0 kW motor, Γ560 mm sheave. Made in Italy.