| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MB94 |
| Capacity | 4000 kg |
| Speed | 1.20 m/s |
| Pulley Size | Γ520 (9 x 12 mm) |
| Power | 37.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MB94 β geared traction machine for 4000 kg at 1.20 m/s. 37.0 kW motor, Γ520 mm sheave. Made in Italy.