| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | LEO |
| Capacity | 630 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ650 (4 x 10 mm) |
| Power | 9.2 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi LEO β geared traction machine for 630 kg at 1.60 m/s. 9.2 kW motor, Γ650 mm sheave. Made in Italy.