| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G500-T1 |
| Capacity | 4000 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ400 (6 x 10 mm) |
| Power | 28.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G500-T1 β gearless traction machine for 4000 kg at 1.00 m/s. 28.0 kW motor, Γ400 mm sheave. Made in Italy.