| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T1 |
| Capacity | 480 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (8 x 6.5 mm) |
| Power | 3.3 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T1 β gearless traction machine for 480 kg at 1.00 m/s. 3.3 kW motor, Γ240 mm sheave. Made in Italy.