| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G500-T1 |
| Capacity | 4000 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ480 (5 x 12 mm) |
| Power | 18.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G500-T1 β gearless traction machine for 4000 kg at 0.63 m/s. 18.0 kW motor, Γ480 mm sheave. Made in Italy.