| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G500-T1 |
| Capacity | 1600 kg |
| Speed | 3.50 m/s |
| Pulley Size | Γ560 (6 x 10 mm) |
| Power | 43.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G500-T1 β gearless traction machine for 1600 kg at 3.50 m/s. 43.0 kW motor, Γ560 mm sheave. Made in Italy.