| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G500-T1 |
| Capacity | 1250 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ360 (10 x 8 mm) |
| Power | 9.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G500-T1 β gearless traction machine for 1250 kg at 1.00 m/s. 9.0 kW motor, Γ360 mm sheave. Made in Italy.