| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T1 |
| Capacity | 480 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ400 (3 x 10 mm) |
| Power | 2.4 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T1 β gearless traction machine for 480 kg at 0.63 m/s. 2.4 kW motor, Γ400 mm sheave. Made in Italy.