| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T3 |
| Capacity | 4000 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (9 x 8 mm) |
| Power | 27.0kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T3 β gearless traction machine for 4000 kg at 1.00 m/s. 27.0kW motor, Γ320 mm sheave. Made in Italy.