| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T3 |
| Capacity | 1600 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ400 (5 x 10 mm) |
| Power | 18.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T3 β gearless traction machine for 1600 kg at 1.60 m/s. 18.0 kW motor, Γ400 mm sheave. Made in Italy.