| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | NAGEL.160-2 |
| Capacity | 480 kg |
| Speed | 1.6 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (5x6.5 mm) |
| Power | 6.3 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Gearless Traction Machines |
Nagel NAGEL.160-2 gearless traction machine β 480 kg, 1.6 m/s, sheave Γ240, 6.3 kW. EN 81-20:2014.