| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T2 |
| Capacity | 3000 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (7 x 8 mm) |
| Power | 13.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T2 β gearless traction machine for 3000 kg at 0.63 m/s. 13.5 kW motor, Γ320 mm sheave. Made in Italy.