| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T1 |
| Capacity | 720 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (11 x 6.5 mm) |
| Power | 8.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T1 β gearless traction machine for 720 kg at 1.60 m/s. 8.5 kW motor, Γ240 mm sheave. Made in Italy.