| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T2 |
| Capacity | 560 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (9 x 6.5 mm) |
| Power | 6.3 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T2 β gearless traction machine for 560 kg at 1.60 m/s. 6.3 kW motor, Γ240 mm sheave. Made in Italy.