| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | NAGEL.200-2 |
| Capacity | 1000 kg |
| Speed | 2 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (10x6.5 mm) |
| Power | 15.1 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Gearless Traction Machines |
Nagel NAGEL.200-2 gearless traction machine β 1000 kg, 2 m/s, sheave Γ240, 15.1 kW. EN 81-20:2014.