| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T2 |
| Capacity | 480 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (5 x 8 mm) |
| Power | 3.8 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T2 β gearless traction machine for 480 kg at 0.63 m/s. 3.8 kW motor, Γ320 mm sheave. Made in Italy.