| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T1 |
| Capacity | 800 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (5 x 8 mm) |
| Power | 3.3 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T1 β gearless traction machine for 800 kg at 0.63 m/s. 3.3 kW motor, Γ320 mm sheave. Made in Italy.