| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T0 |
| Capacity | 320 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ400 (3 x 10 mm) |
| Power | 3.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T0 β gearless traction machine for 320 kg at 1.60 m/s. 3.5 kW motor, Γ400 mm sheave. Made in Italy.