| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G200-TS |
| Capacity | 480 kg |
| Speed | 2.50 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (5 x 6.5 mm) |
| Power | 8.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G200-TS β gearless traction machine for 480 kg at 2.50 m/s. 8.0 kW motor, Γ240 mm sheave. Made in Italy.