| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | PARS 5.5 |
| Capacity | 630 kg |
| Speed | 1 m/s |
| Pulley Size | Γ500 (5x10 mm) |
| Power | 5.5 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Geared Traction Machines |
Nagel PARS 5.5 geared traction machine β 630 kg, 1 m/s, sheave Γ500, 5.5 kW. VVVF drive. EN 81-20:2014.