| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | ÖZGEN.4.2 |
| Capacity | 500 kg |
| Speed | 1.6 m/s |
| Pulley Size | Ø530 (5x10 mm) |
| Power | 7.5 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Geared Traction Machines |
Nagel ÖZGEN.4.2 geared traction machine — 500 kg, 1.6 m/s, sheave Ø530, 7.5 kW. VVVF drive. EN 81-20:2014.