| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | NAGEL.200-2 |
| Capacity | 1000 kg |
| Speed | 1 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (7x8 mm) |
| Power | 9.9 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Gearless Traction Machines |
Nagel NAGEL.200-2 gearless traction machine β 1000 kg, 1 m/s, sheave Γ320, 9.9 kW. EN 81-20:2014.