| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | NAGEL.200-1 |
| Capacity | 800 kg |
| Speed | 1.6 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (6x8 mm) |
| Power | 10.9 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Gearless Traction Machines |
Nagel NAGEL.200-1 gearless traction machine β 800 kg, 1.6 m/s, sheave Γ320, 10.9 kW. EN 81-20:2014.